Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Na wszystkich mszach św. w kościele w Hermanowej poświęcane są palmy.

Na sumę o godz. 11.00 członkowie zespołu śpiewaczego „Hermanowianki” przyniosły przygotowaną wcześniej kilkumetrową palmę, która została uroczyście poświęcona przed kościołem a następnie w procesji wniesiona do kościoła.

Palma wielkanocna symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelności duszy, zwycięstwo oraz jest symbolem męki i odkupienia.

Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą.

Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i w budynku
Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, kwiat i na zewnątrz