MDP HERMANOWA NAJPOPULARNIEJSZĄ DRUŻYNĄ NA PODKARPACIU

UDAŁO SIĘ!!!
MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA z HERMANOWEJ UZYSKAŁA TYTUŁ NAJPOPULARNIEJSZEJ MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ NA PODKARPACIU w plebiscycie Portal informacyjny nowiny24.pl.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ogień

Zacięta rywalizacja o głosy trwała dosłownie ostatniej sekundy pomiędzy naszą MDP, a drużyną MDP Racławówka z sąsiedniej gminy Boguchwała. Ostatecznie nasza drużyna zdobyła aż 485 głosów wyprzedzając tylko o 9 głosów rywali zza miedzy.
Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na naszą jednostkę i znacznie przyczynili się do zdobycia tego tytułu dla naszych młodych strażaków.

Odbiór nagród odbędzie się 5 maja w Kalwarii Pacławskiej, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.

Pożar nieużytków

ZDARZENIE NR 15/2019

RODZAJ ZDARZENIA: Pożar
MIEJSCE: Hermanowa, ul. Wspólna
SIŁY I ŚRODKI:
OSP KSRG Hermanowa – 339R51 GBA-Rt Mercedes, 339R53 GBM Renault
JRG 2 Rzeszów – 322R25 GCBA Man

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11:34 pełne stany dwóch zastępów OSP Hermanowa w sile 13 ratowników wyruszyły do pożaru nieużytków przy ul. Wspólnej w Hermanowej (niedaleko kościoła).
Działania trwały około pół godziny.

W akcji po raz pierwszy uczestniczyło trzech członków naszej jednostki, którzy niedawno ukończyli kurs (Jolanta WojtowiczAdrian MajdaMarcin Skoczylas).

Powrót do remizy odnotowano około 12.25.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, trawa, roślina, niebo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: drzewo, roślina, rower, trawa, niebo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: 1 osoba, na zewnątrz i zbliżenie

Triduum Paschalne

Od nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w obchody tego największego chrześcijańskiego święta włączyli się także strażacy z OSP Hermanowa wraz z licznym gronem członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dziś przez cały dzień strażacy pełnią wartę przy Bożym Grobie.

Obraz może zawierać: 8 osób, ludzie siedzą i w budynku
Obraz może zawierać: 10 osób, dziecko i w budynku
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba
Obraz może zawierać: 7 osób, ludzie stoją i w budynku

W Wielką Sobotę strażacy z naszej jednostki oraz członkowie MDP uczestniczyli w Liturgii Wigilii Paschalnej oraz zabezpieczali ognisko podczas poświęcenia ognia przy kościele.

Obraz może zawierać: 20 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 10 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 8 osób, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 9 osób, ludzie stoją i na zewnątrz

Po zakończonej Liturgii, strażacy zostali zaproszeni przez ks. Proboszcza Wiesława Bednarza na wielkanocny żurek i poczęstunek.
Dziękujemy ks. Proboszczowi, Państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Kocur oraz rodzinom strażaków za przygotowanie posiłku.

Obraz może zawierać: 9 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i ślub
Obraz może zawierać: 8 osób, ludzie stoją, ślub i dziecko
Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, drzewo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 6 osób, ludzie stoją i na zewnątrz

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, podczas Rezurekcji, strażacy posługiwali podczas procesji i Mszy św.

Obraz może zawierać: 5 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie stoją, drzewo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: 6 osób, ludzie spacerują, ludzie stoją, tłum i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 9 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

Pożar kontenera przy cmentarzu

ZDARZENIE NR 14/2019

RODZAJ ZDARZENIA: Pożar
MIEJSCE: Hermanowa cmentarz
SIŁY I ŚRODKI:
OSP KSRG Hermanowa – 339R51 GBA-Rt Mercedes

W Niedzielę Palmową o godz. 11.43 strażacy na dźwięk syreny oraz powiadomień telefonicznych udali się do remizy na ogłoszony alarm.
Zgłoszenie dotyczyło pożaru kontenera ze śmieciami na naszym cmentarzu.
Do zdarzenia wyjechał samochód GBA Mercedes z pięcioosobową załogą.
Po dotarciu na miejsce zastano palący się kontener ze śmieciami i plastikowymi wkładami od zniczy. Pożar został ugaszony za pomocą szybkiego natarcia, a następnie trzeba było wyciągnąć i dokładnie przelać palące się elementy, aby nie było zagrożenia ponownym rozpaleniem.
Działania zakończono kilkanaście minut po godz. 12 i po uzupełnieniu wody w zbiorniku zastęp wrócił do remizy.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, niebo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Na wszystkich mszach św. w kościele w Hermanowej poświęcane są palmy.

Na sumę o godz. 11.00 członkowie zespołu śpiewaczego „Hermanowianki” przyniosły przygotowaną wcześniej kilkumetrową palmę, która została uroczyście poświęcona przed kościołem a następnie w procesji wniesiona do kościoła.

Palma wielkanocna symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelności duszy, zwycięstwo oraz jest symbolem męki i odkupienia.

Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą.

Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i w budynku
Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo i na zewnątrz
Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, kwiat i na zewnątrz