Droga Krzyżowa po okolicy

W niedzielne popołudnie spod kościoła W Hermanowej wyruszyła Droga Krzyżowa, której trasa przebiegała przez okoliczne miejscowości.
Tegoroczne nabożeństwo odbywało się w zupełnie odmiennych warunkach jak rok temu. O ile w zeszłym roku na trasie widzieliśmy uczestników w podkoszulkach, przy pięknej pogodzie, o tyle w tym roku na uczestników czekała śnieżyca, zawieje i zamiecie śnieżne. Były obawy czy w taką pogodę wyruszać na szlak, ale kiedy przed kościołem i w kościele zgromadziło się około 50 uczestników, którym nie przeszkadzały warunki, zdecydowano się rozpocząć nabożeństwo. Warunki pogodowe były dodatkowym krzyżem dla uczestników.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z naszej jednostki z samochodem VW Transporter oraz dh Zbigniew Kalandyk, który prywatnym samochodem również zabezpieczał trasę pielgrzymowania pasyjnego.Ze względów pogodowych zdecydowano się nieco skrócić trasę i od Tyczyna uczestnicy przeszli droga powiatową do kościoła w Hermanowej, gdzie dotarli przed godz. 20.

 

Zebranie sprawozdawcze za rok 2017

W sobotę 17 marca w Domu Ludowym w Hermanowej odbyło się walne zebranie sprawozdawcze OSP Hermanowa. Swoją obecnością zaszczycili nas Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie bryg. Kazimierz Witek, Burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, Prezes Zarządu Gminnego dh Wacław Staniek, Komendant Gminny dh Janusz Skoczylas, Sekretarz Zarządu Gminnego Bogdan Tereszkiewicz, ks. Proboszcz Wiesław Bednarz, Pani Sołtys Genowefa Szawara oraz Radny Eugeniusz Malak. Ponadto na zebranie przybyli sponsorzy, którzy wspierają naszą jednostkę oraz druhny i druhowie OSP Hermanowa razem z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą.
Zebranie otworzył prezes naszej jednostki dh Zbigniew Kalandyk witając przybyłych gości. Przewodniczącym zebrania wybrano dha Sławomira Wojtowicz, który poprowadził dalszą część zebrania. Odczytano sprawozdania z działalności OSP w 2017 roku, sprawozdanie finansowe oraz komisji rewizyjnej, jak również wytyczono sobie nowe cele do zrealizowania w 2018 roku. 
Podczas zebrania głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali za pracę strażaków.
Po udzieleniu absolutorium zakończono oficjalną część zebrania. Później był czas na wspólny posiłek przygotowany przez Elżbietę i Krzysztofa Kocur, za co serdecznie dziękujemy.
Słowa podziękowania kierujemy do tych wszystkich, którzy zaangażowali się w to, aby to zebranie mogło się odbyć oraz wszystkim druhnom i druhom, którzy przybyli na spotkanie.

Droga Krzyżowa z Jarosławia

W piątek 9 marca po zakończeniu drogi krzyżowej w kościele parafialnym w Hermanowej, ks. proboszcz Wiesław Bednarz uroczyście posłał pątników, którzy wyruszyli na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Po posłaniu przez ks. proboszcza uczestnicy wyruszyli busami (m. in. samochód OSP Hermanowa Vw Transporter) do jarosławskiego Opactwa, gdzie o godz. 20 rozpoczęła się Msza św.rozpoczynająca Drogę Krzyżową.
Hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej brzmiało: „Droga (pięknego) życia”. Z Jarosławia uczestnicy wyruszyli w 9 tras wiodących do: archikatedry w Przemyślu, Kalwarii Pacławskiej (2 trasy), Leżajska, Przeworska (2 trasy), Lubaczowa, Jarosławia (przez okoliczne wioski) i trasa licząca 59 km do Hermanowej. Ta trasa przebiegała przez następujące miejscowości: Maleniska – Cieszacin Wielki – Zarzecze -Kańczuga – Sietesz – Husów – Błędowa Tyczyńska – Chmielnik – Borek Stary – Nowy Borek. Uczestnicy trasę pokonywali w milczeniu zatrzymując się na poszczególnych stacjach. Tradycyjne rozważania Męki Pańskiej łączyli z ekstremalnym wysiłkiem fizycznym.
Z Jarosławia na trasę do Hermanowej wyruszyło 33 osoby, wśród których byli również członkowie naszej jednostki.
Część z nich wyruszyła krótszą trasą i dotarli do Hermanowej około godz. 5 nad ranem. Kolejne grupy dotarły około godziny 10. 
Tuż przed godziną 16 pod kościół w Hermanowej dotarła ostatnia grupa, gdzie była XIV stacja. Była to grupa osób z okolic Jarosławia, która wybrała trasę do Hermanowej. Mimo trudu, zmęczenia i pomyłki w trasie szczęśliwie dotarli do celu.

Wizytacja ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego

W środę 7 marca w naszej parafii odbyła się wizytacja kanoniczna ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. O godz. 17.00 w kościele odbyło się uroczyste przywitanie Gościa, a grupy parafialne oraz organizacje współpracujące z parafią przedstawiły sprawozdania z działalności. Spośród sprawozdawców byli także przedstawiciele OSP Hermanowa. Przedstawił je viceprezes naszej jednostki dh Janusz Skoczylas.
Po przestawieniu sprawozdań i krótkim słowie biskupa rozpoczęła się Msza św., podczas której biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszym parafianom oraz przyjął do grona lektorów grupę ministrantów.

 

Zaproszenie na Drogę Krzyżową

uid_6927b8c94e053c89c02deed0f61a11531427716135722_width_736_play_0_pos_0_gs_0_height_414W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy na Drogę Krzyżową, która rozpocznie się w niedzielę 18 marca o godz. 14.00 przy kościele w Hermanowej. Podobnie jak w latach ubiegłych trasa liczy 27 km i przebiega przez okoliczne miejscowości.

Zaproszenie do udziału w tym nabożeństwie kierujemy nie tylko do mieszkańców Hermanowej, ale przede wszystkim do wszystkich, którzy chcieli by zmierzyć się z trudem pokonania własnych słabości, ofiarować ten trud w jakiejś intencji oraz doświadczyć duchowych przeżyć.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą strażacy z naszej jednostki. Dla wszystkich, którzy nieco osłabną możliwy będzie transport, gdzie będzie można nieco odpocząć i nabrać sił.

Powrót do Hermanowej planowany jest około godz. 21.00.

W ubiegłym roku na trasę Drogi Krzyżowej wyruszyło ponad 100 osób.